Výhody městského holubníku pro lidi

28.01.2020
Městský holubník ve švýcarské Basileji
Městský holubník ve švýcarské Basileji

V minulé sérii článků jsme se zabývali vztahem holubů a lidí a historií jejich soužití, nyní se zaměříme na to, co přinese lidem holubník. Jaké jsou tedy jeho hlavní výhody?

Holub má tendenci stahovat se tam, kde dostává jídlo, případně kde má možnost nerušeně pobývat. Když takové místo najde, zdržuje se prakticky pouze tam a místo téměř neopouští. V holubnících se jim líbí, nemají důvod létat nikam jinam. 

1. REGULACE POČTU HOLUBŮ

Městský holubník není zájmový chov, jedním z jeho hlavních cílů je regulace počtu holubů. Holubům jsou systematicky odebírána vejce a nahrazována umělými, takže se líhne méně mláďat a počet holubů se snižuje. Pokud se holubi zdržují v holubníku, snášejí vajíčka pouze tam.

2. SNÍŽENÍ POČTU HOLUBŮ V OKOLÍ

Holubi z blízkého okolí se sami stěhují do holubníku a zůstávají tam, tedy nebudou posedávat na střechách, chodnících, oknech, ale budou na místě, kde nevadí. Obava, že v místě holubníku bude více holubů i v okolí, není reálná - potvrzují to zkušenosti ze zahraničí, kde jsou holubníky ve městech zřizovány. Podle zkušeností holubi z chodníků či dvorů naopak mizí. 

3. ÚKLID TRUSU

V holubníku a jeho okolí je pravidelně odklízen a bezpečně likvidován holubí trus, který by jinak skončil na chodnících, cestách, oknech, dvorech atd. V německém městě Ausburg takto odklidí ročně 5 tun holubího trusu. Vzhledem k tomu, že trus je jediná možnost, jak mohou holubi přenášet nějaké nemoci, je to velmi důležité i pro naše zdraví. 

4. KONTROLOVANÉ KRMENÍ

Aby se holubi stahovali do holubníku, je třeba zajistit, aby dostávali jídlo právě tam a nikde jinde, je tedy k dispozici další argument, pokud někdo holuby ve vašem sousedství krmí, proč to nemá dělat. Jestli má takový člověk holuby rád a zajímá se o ně, bude se moci za nimi podívat k holubníku místo krmení za oknem. Holubi se pak za oknem nebudou zdržovat a znečišťovat parapety.

5. ZDRAVOTNÍ KONTROLA HOLUBŮ

Na rozdíl od holubů, kteří volně poletují, je nad těmi v holubníku nějaká kontrola. Kdyby se mezi nimi objevila nějaká nemoc, je možné je léčit nebo adekvátně zareagovat podle situace. S městským holubníkem tedy máme mnohem lepší kontrolu nad zdravotním stavem holubů.

NA ZÁVĚR...

Výhody městského holubníku tedy výrazně převažují nad nevýhodami, a to nejen pro holuby, ale i pro lidi. V příštím článku si řekneme něco o různých metodách regulace počtu holubů ve městech.

Pokud vás toto téma zaujalo, budeme rádi, když nás budete sledovat na FB stránce Obecní holubník nebo v diskuzní skupině Obecní holubník.

© 2024 Obecní holubník. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!