Krmení holubů

26.05.2020

Pořád slýcháváme, že holubi se nemají krmit, vyhrožuje se za to tresty a pokutami. Ale jak je to doopravdy s krmením holubů?

To, jestli nějaký důchodce přikrmuje holuby, ve skutečnosti nemá žádný vliv. Je to spíš záležitost ideologická, odpůrci holubů to nevidí rádi, protože je to pro ně něco jako spolčení se s úhlavním nepřítelem. Je třeba si ale uvědomit, že holubi například v Praze odhadem potřebují asi 6 tun potravy denně. To jim asi žádný důchodce nenasype. Kde se ta potrava tedy bere?

Holubi mají dva hlavní zdroje potravy. Pole na okrajích města a pak různé zbytky v ulicích a popelnicích. Ono se to nezdá, ale všude, kde se lidé sdružují, se povaluje spousta jídla. Na zastávkách, u stánků rychlého občerstvení, kolem obchodů, v parcích a jinde. Tento zdroj je opravdu velmi významný a ukázalo se to v době karantény, kdy holubi měli opravdu hlad a asi i nějací hlady umřeli.

Bude to ale znamenat, že holubů bude méně? Určitě ne! Na populační dynamiku holubů teď mají velmi pozitivní vliv teplé zimy, které jim umožňují další kolo hnízdění. Navíc, jak je známo, městští holubi jsou 100% závislí na člověku, a proto je třeba se smířit s tím, že pokud budou ve městech lidé, tak tam budou i holubi.

Když tedy nebudeme brát v úvahu, že krmením holubů se "páchá zločin podpory nepřítele", tak tato činnost může být i společensky výhodná. Pokud přikrmujeme holuby, chráníme úrodu na polích nebo čerstvě vyseté travní plochy a záhonky ve městech. Rovněž kontrolované krmení, tedy krmení na místech k tomu určených, pomůže holuby odlákat na místa, kde tolik nevadí. V neposlední řadě je třeba i zvážit benefit pro staré, nemocné lidi a osamělé lidi, kterým krmení holubů přináší radost, kontakt s přírodou a pocit důležitosti.

Co k tomu napsat závěrem? Určitě by bylo lepší podporovat ve městech kontrolované krmení ve spojení s regulací populace v holubnících, než zbytečně zakazovat krmení holubů lidem, pro které je to mnohdy jediná radost. Společenský benefit je tak větší, než pouhý zákaz krmení.

Pokud vás toto téma zaujalo, budeme rádi, když nás budete sledovat na FB stránce Obecní holubník nebo v diskuzní skupině Obecní holubník

© 2024 Obecní holubník. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!